Ormansızlaşma Durmalı, Ama Nasıl?

For an English version of this post, please click here.

Kömür, arabalar, para ve ağaçlar başlıklı yazımızda, COP 26’da gündeme gelecek en önemli hususlardan birinin ormansızlaşma olduğunu belirtmiştik. COP 26’daki ilk kayda değer gelişme, tam da bu konu hakkında yaşandı: Yüzden fazla devlet, 2030 yılı itibarıyla ormansızlaşmayı durdurmayı taahhüt ediyor.

COP 26’da yaşanan bu gelişme, ormansızlaşmanın önüne geçmek için uluslararası düzeyde atılan ilk adım değil.

2014 yılında imzalanan Ormanlar Hakkında New York Deklarasyonu, (New York Declaration on Forests) devletler ve çok uluslu şirketlerin de katılımıyla 2020 yılı itibarıyla ormansızlaşmayı yarı yarıya azaltmayı, 2030 yılı itibarıyla da ormansızlaştırmayı durdurmayı ve 350 milyon hektarlık ormansızlaşmış alanı geri kazanmayı hedefliyordu. Söz konusu deklarasyon, 37 devlet ve aralarında Nestle ve Barclays gibi şirketlerin de olduğu 53 çok uluslu şirket tarafından imzalanmıştı. Deklarasyon’un hedeflerine ulaşılabilseydi, sera gazı emisyonları her yıl 4.5 milyar ile 8.8 milyar ton azaltılabilirdi ki bu miktar da ABD’nin sera gazı emisyonuna yakın bir miktar. Ancak 2020 yılı itibarıyla New York Deklarasyonu’nun 2020 ve 2030 hedeflerinden oldukça uzak olduğunu belirtelim[1]. Bu bakımdan da, söz konusu Deklarasyon’un başarısızlığa uğradığını kabul etmek gerek.

Yüzden fazla devlet ve özel teşebbüs, COP 26’da bir kez daha 2030 yılı itibarıyla ormansızlaşmayı durdurmayı taahhüt ediyor. Bu yeni gelişmenin en dikkat çekici taraflarından biri, yönettikleri varlık miktarı toplam dokuz trilyon dolara yaklaşan otuzdan fazla finansal kuruluşun ormansızlaşmadan sorumlu şirketlere yatırım yapmamayı taahhüt etmesi. Ormansızlaşma nedeniyle ortaya çıkan yıllık sera gazı emisyonunun, tüm Avrupa Birliği’nin yıllık emisyon miktarından daha fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ormansızlaşmanın önüne geçilmesinin, küresel iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor[2]. Bu yüzden de, bu yeni taahhüdün Ormanlar Hakkında New York Deklarasyonu’nun akıbetine uğramaması şart. Bu yeni taahhüdün Avrupa Birliği, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte Brezilya, Kongo ve Papua Yeni Gine gibi yüzölçümünün büyük bir kısmı orman örtüsü ile kaplı devletlerce imzalanması da ormansızlaşmayı etkili bir biçimde önlemek adına umut vaat ediyor.


[1] https://forestdeclaration.org/goals/goal-1/

[2] https://www.nytimes.com/2021/11/02/climate/cop26-deforestation.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close